Autor: Łukasz Wardyn

Szwajcarskie franki i polskie złote
Gospodarka

Wyrok TSUE ws. frankowiczów coraz bliżej. Pogrąży złotego?

Warto obserwować złotego, któremu ciążą obawy o skutki orzeczenia TSUE i realizacji obietnic wyborczych. Ewentualne naruszenie poziomu 4,4 na EUR/PLN i jednoczesne wzmocnienie się USD/PLN znacznie powyżej 4,00 może być zwiastunem nadchodzącej paniki. Poziomy na wykresie i spekulacyjne reakcje inwestorów w krótkim terminie mogą być wtedy ważniejsze od kwestii makroekonomicznych.

CZYTAJ WIĘCEJ
Grafika ilustracyjna - Wskaźniki giełdowe i zarys mążczyzny rozmawiającego przez telefon
Gospodarka

Inwestorzy na GPW ofiarą obaw o chiński odwet na amerykanach

Ogłoszenie chińskich ceł odwetowych na dobra importowane z USA wystraszyły globalnych inwestorów. Co więcej, obawiają się oni, że Chiny zaczną sprzedawać amerykańskie obligacje, co mogłoby zachwiać delikatną równowagę na rynkach akcji. Lęki te pogrążyły wczoraj notowania akcji, również w Warszawie. Aktualnie kluczowym wsparciem dla WIG20 jest pułap 2100 pkt. i można się obawiać, że popyt na akcje nie pojawi się dopóki notowania nie spadną do tego właśnie poziomu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz Wardyn
Komentarze ekspertów

Eksporterzy wymuszą złagodzenie retoryki Trumpa? Inwestorzy wstrzymują oddech

Wyceny spółek notowanych na GPW zeszły już tak nisko, że analitycy zaczynają zwracać uwagę, iż ich wartości są znacznie zaniżone w stosunku do wartości księgowej. Niestety, rynkom akcji nie pomogły w poniedziałek zapowiedzi dotyczące ograniczenia przez USA dostępu Chin do amerykańskich technologii. Sprzeciw eksporterów zza oceanu może jednak pomóc w zakończeniu eskalacji wojen celnych.

CZYTAJ WIĘCEJ

Notowania Visy i Mastercarda będą zależeć od rozwiązań na rynku płatności mobilnych

wardyn.lukasz.a.150x224Najwięksi operatorzy kart płatniczych mają się dobrze. Zyski rosną, a analitycy spodziewają się kolejnych kwartałów ich kilkunastoprocentowego wzrostu. Visa, firma o kapitalizacji 104 mld USD, jest w długoterminowym trendzie wzrostowym i przez ostatnie 2 lata jej akcje wzrosły o około 100%. Mastercard ustępuje największemu konkurentowi pod względem kapitalizacji (52,8 mld USD), jednakże i w tym przypadku w ostatnich dwóch latach wzrost kursu wyniósł około 100%. Wymienione firmy radzą sobie świetnie i prowadzą bardzo efektywną kampanię na nowych rynkowych. Jednocześnie warto zauważyć, iż od maja 2012 roku akcje Visa i Mastercard weszły w trendy horyzontalne, podczas gdy główne amerykańskie indeksy zdecydowanie rosły.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Nadal niewielka przewaga PLN. Jednak kluczem będą amerykańskie indeksy

wardyn.lukasz.a.150x224Wśród głównych par do złotego najlepiej prezentuje się EUR/PLN i CHF/PLN gdzie nadal utrzymują się rozpoczęte w czerwcu, wyraźne trendy spadkowe. Dla EUR/PLN kursy znajdują się poniżej poziomu 4,1, który wielokrotnie historycznie był kluczowym poziomem, a jego przełamanie rozpoczynało nowe trendy na rynku. Zakładając strategię podążania za trendem większe szanse są więc na dalsze umocnienie złotego i ceny poniżej 4 złote za 1 euro.

CZYTAJ WIĘCEJ

Akcje GKSu rosną. Czy polska piłka nożna może być dochodowa?

wardyn.lukasz.a.150x224Od 09.07 akcje niewielkiej spółki z New Connect z kapitalizacją (10.07) jedynie 11,4 mln zł – GKS GieKSa Katowice SA – dynamicznie rosną. Od kwietnia kurs wzrósł już prawie 5 razy. Inwestorów prawdopodobnie elektryzują informacje o potencjalnym wejściu GKSu do ekstraklasy w związku z transakcją z Polonią Warszawa. Na razie jest jedynie plotką portali sportowych. Jeżeli jednak spojrzymy na wykres notowań GKS, to od kwietnia tego roku widać wyraźną akumulację akcji potwierdzoną dużymi obrotami.

CZYTAJ WIĘCEJ

Inwestorzy indywidualni nie rozumieją zasadności obniżki stóp. PLN i WIG20 pod presją

wardyn.lukasz.a.150x224W kontekście spadających cen ropy naftowej i innych surowców decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp nie została przyjęta dobrze przez rynek. Podwyżka uderzy w PKB i nastroje przedsiębiorców, którzy od końca 2008 roku nie chcą zwiększać zatrudnienia. Zmiana wysokości stóp procentowych niewiele pomoże natomiast w walce z „importowanym” poziomem cen. Inwestorzy indywidualni działający na różnych rynkach, w tym towarowych, są więc zdezorientowani po decyzji RPP.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1